جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی با موضوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان وبیماری هاری در فرمانداری شهرستان نیمروز

جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی با موضوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان وبیماری هاری در فرمانداری شهرستان نیمروز

کارگروه سلامت و امنیت غذایی با موضوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان وبیماری هاری در فرمانداری شهرستان نیمروز برگزار شد


به گزارش روابط‌عمومی فرمانداری شهرستان نیمروز کارگروه سلامت و امنیت غذا ظهر امروز هفتم بهمن ماه در محل سالن اجتماعات فرمانداری با موضوع پیشگیری از شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و هاری برگزار گردید .

یداالله شعیبی معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری شهرستان نیمروز و رییس جلسه بیان داشت : با توجه به درگیری طیور تعدادی از شهرستانهای استان خراسان جنوبی به آنفولانزای فوق حاد پرندگان و احتمال انتقال بیماری به داخل استان سیستان و بلوچستان و مخصوصأ حوزه سیستان که قسمت اعظم مرغ مورد نیاز بازار از این استان تامین میشود به دلایل مختلف از جمله تعدد واحدهای عرضه مرغ زنده در سطح معابر شهرها و روستاها و از طرفی کاهش نسبی دمای هوا و افزایش احتمال بقاء و چرخش ویروس لازم است تدابیر پیشگیرانه و به موقع با بالاترین سطح حساسیت براساس دستورالعمل های موجود توسط دستگاههای متولی اتخاذ گردید.

وی افزود : دراین شرایط که مردم با بیماری کرونا وسایر مشکلات معیشتی واقتصادی دست و پنجه نرم می کنندباید بسیار مراقبت شود که موضوع آنفلوانزا فوق حاد پرندگان دردی به دردهای مردم اضافه نکند.

شعیبی اظهار داشت : از مدیران اجرایی شهرستان می خواهم در راستای پیشگیری از بیماری آنفلوانزا و انتظارتی که از ادارات در این موضوع می باشد با مرکز بهداشت نیمروز و اداره دامپزشکی بصورت تمام و کمال همکاری نمایند.

در ادامه دکتر سرگزی رئیس اداره دامپزشکی شهرستانهای زابل و نیمروز در مورد خطرات بیماری آنفلوانزا فوق حادپرندگان، تعریف بیماری ، تشخیص ، نحوه انتقال و راههای پیشگیری از آن به ذکر مطالب به صورت مشروح پرداخت و بیان داشت : در این شرایط انتظار ما از ادارات شهرستان آموزش گروه های هدف و استفاده از ظرفیت آموزشی و تبلیغی ادارات ، شهرداری و بخشداریها در اطلاع رسانی عمومی و فرهنگ سازی به مردم جهت عدم خرید و استفاده از مرغ زنده است.

موضوع بیماری هاری و وجود یک نمونه مثبت در روستای شریف آباد بخش مرکزی این شهرستان نیز یکی دیگر از مباحثی بود که در این جلسه مطرح و بر لزوم جمع آوری سگها ولگرد و واکسیناسیون سایر حیوانات تاکید شد.

جلوگیری از ورود غیر قانونی مرغ زنده و تخم مرغ به حوزه شهرستان از مناطق درگیر در استان خراسان جنوبی، جمع آوری مراکز عرصه مرغ زنده از معابر شهری و روستایی، تاکید بر تهیه مرغ از مراکز کشتار روز از دیگر تصمیماتی بود که در این جلسه اتخاذ گردید.

روابط‌عمومی فرمانداری شهرستان نیمروز
_
۷ بهمن ۱۳۹۹ ۲۲:۴۳